Advertisement

Šta uraditi sa prošlogodišnjom čuvarkućom nakon Vaskrsa?

Stara čuvarkuća se ne baca u smeće – posle Vaskrsa zakopava se ili pušta niz reku kao simbol zahvalnosti i zaštite doma.

Čuvarkuća, posebno ukrašeno vaskršnje jaje koje ima simboličnu ulogu čuvara doma, menja se svake godine, ali mnogi nisu sigurni kada i kako se to tačno radi.

Važno je znati da se prošlogodišnja čuvarkuća ne menja na Veliki petak, kada se tradicionalno farbaju i kuvaju jaja, već tek na dan Vaskrsa (u nedelju). Upravo tog dana izabere se novo, najlepše ukrašeno ili prvo ofarbano jaje, koje postaje nova čuvarkuća i stavlja se na posebno mesto u kući, gde ostaje čitave naredne godine.

Prošlogodišnja čuvarkuća tada gubi svoju simboličnu zaštitnu funkciju i potrebno ju je pravilno ukloniti. Po narodnim običajima, nikako se ne preporučuje bacati čuvarkuću u smeće. Umesto toga, najčešće se zakopa u dvorište ili baštu, najranije na Vaskršnji ponedeljak ili utorak, a najkasnije do Tomine nedelje (sedmicu nakon Vaskrsa). Time se, prema verovanju, simbolično zahvaljujemo za zaštitu koju je pružala i „vraćamo je zemlji“.

Advertisement

U nekim krajevima postoji i običaj puštanja stare čuvarkuće niz reku ili potok, što simboliše odnošenje negativne energije.

Ako se tokom godine čuvarkuća nije razbila ili pokvarila, veruje se da je dom bio siguran i zaštićen od svih nevolja, što se smatra posebno dobrim znakom.

Photo: Privatna arhiva

Add a comment

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use
Advertisement