Srbi iz Čikaga i okoline još jednom su pokazali koliko su odani kralju i otadžbini.
Više stotina ljudi je juče u Sabornoj crkvi Svetog Vaskrsenja u Čikagu svečano dočekalo i pozdravilo princa-naslednika Filipa i princezu Danicu Karađorđević, i njihovu decu, princa Stefana i princezu Mariju.
Program je počeo svečanom arhijerejskom liturgijom koju je služio arhiepiskop novogračaničko-čikaški i mitropolit srednjezapadnoamerički Longin, uz sasluženje starešine crkve, oca Darka Spasojevića i sveštenika Nikolaja Kostura.

Generacije naših iseljenika, koji su do poslednjeg mesta ispunili crkvu, posle pričešća i besede vladike Serafima uputile su se u svečanu salu, gde su dočekale kraljevski par.
Na liturgiji i svečanom prijemu prisustvovao je i Generalni konzul Republike Srbije u Čikagu dr. Marko Nikolić.

Srpsko pevačko društvo „Branko Radičević“, muzička grupa „Sestre Radović“ i članovi folklornog ansambla „Oko sokolovo“ zajedno su pre početka svečanog ručka otpevali „Oče naš“, a zatim američku i srpsku himnu.

Zatim je usledio bogat kulturno-umetnički vidovdanski program, koji je započeo dobrodošlicom oca Darka Spasojevića, koji je podsetio na značaj monarhije i dinastije Karađorđevića u srpskoj istoriji i tradiciji.

Otac Darko: Kralj je bio domaćin svih svojih građana
– Nedavno sam video na Fejsbuk fidu kako jedna starija žena, muslimanka sa Kosova, govori o tome koliko su bili poštovani i koliko je dobro bilo u vreme vladavine Karađorđevića. Kralj je bio domaćin koji je vodio računa o svim njegovim građanima, bez obzira na veru i naciju. Pozdravljajući danas u ovoj crkvi njegove naslednike, možemo samo da se nadamo da će to vreme da se vrati.
Najveću pažnju gostiju izazvao je nastup mladog princa Stefana koji je sa dečjim horom „Branko Radičević“ otpevao nekoliko pesama.

Mitropolit Longin: Kralj je bio pojam oca, vođe i zaštitnika
Mitropolit Longin je podsetio goste koliki je Božji blagoslov Srbija imala u doba dok se zvala kraljevinom.
– Ja, kao i masa Srba koje znam, odrasli su u domovima, u kućama patriotskim u kojima se slavila slava, verovalo u Boga i u kojima je kralj bio nešto najuzvišenije, najsvetije, pojam oca, državnika, vođe, zaštitnika, i zato je za mene ovaj trenutak vrlo emotivan. Mnogo mi je drago da je sa nama danas mladi princ i njegova supruga, mlada princeza, da žive u Srbiji, u Beogradu i da dele svoju ljubav, dobro i loše sa svojim narodom.

Nama, srpskim patriotama, posebno je drago što su obe naše dinastije, i Karađorđevići i Obrenovići, bile narodne dinastije, potekle od srpskih velikaša i borbe za oslobođenje, a ne kao neke druge na Balkanu i Evropi, u kojima su bili instalirani prinčevi i kraljevi iz nekih drugih zemalja i nepravoslavnih naroda. Nama je naš čovek postao naš kralj! – istakao je mitropolit Longin.
Princ Filip: Vidovdan nas podseća da smo najjači u veri, slozi i ljubavi
Zatim se okupljenima obratio princ Filip Karađorđević:
– Velika mi je čast što sam danas sa svojom porodicom među vama, u ovom svetom hramu koji više od jednog veka predstavlja duhovni dom srpskog naroda u Čikagu i jedno od najvažnijih mesta okupljanja Srba u Severnoj Americi – rekao je na početku govora princ Filip.
U nastavku je istakao istorijske veze Čikaga i njegove porodice, a zatim podvukao značaj Vidovdana u srpskoj istoriji.

– Srpska pravoslavna crkva, Kraljevska porodica i srpski narod su kroz vekove bili povezani zajedničkom misijom: očuvanjem vere, slobode i nacionalnog dostojanstva. Ove veze nisu nastale iz politike, već iz zajedničke odgovornosti prema našem narodu i prema budućim generacijama.
Neka ovaj sveti hram ostane mesto molitve, zajedništva, učenja i duhovne snage. Neka Bog blagoslovi srpski narod, ma gde živeo. I neka nas Vidovdan uvek podseća da smo najjači onda kada smo sabrani u veri, slozi i ljubavi. Neka nas Gospod sve čuva. Živela Srbija, živela srpska dijaspora, živeo srpski narod – rekao je na kraju princ Filip, izmamivši gromoglasan aplauz prisutnih.
Na samom kraju programa usledio je zajednički nastup svih učesnika koji su otpevali pesmu „Oj Kosovo, Kosovo…“, posle čega je usledilo fotografisanje sa Njihovim Kraljevskim Visočanstvima.
Poseta Libertivilu, četnička zastava i završetak u Novoj Gračanici

Princ Filip i princeza Danica sa decom su zatim posetili manastir Svetog Save u Libertivilu, gde ih je vladika Serafim upoznao sa istorijatom manastira i ulogom njihovih predaka u njegovoj izgradnji.

Vladika je zatim odslužio pomen kralju Petru II Karađorđeviću, koji je preminuo u Čikagu i prvobitno bio sahranjen u manastirskoj crkvi, da bi 2013. godine njegovi zemni ostaci bili prebačeni u porodičnu grobnicu na Oplencu.

On je potom svojim gostima poklonio i ikonu na kojoj su Sveti Mardarije, Sveti Sava i Sveti Nikolaj Velimirović, kao i velikomučenica Ivanka Milošević, devojčica koju su komunistički agenti ubili zajedno sa novinarem Dragišom Kašikovićem u Čikagu 1977. godine.

Karađorđeviće su u manastiru dočekali i pripadnici Srpskog četničkog pokreta, koji su im poklonili zastavu pokreta, sa ratnim sloganom „S verom u Boga, za kralja i otadžbinu! Sloboda ili smrt!“

Kraljevski par je obilazak srpskih svetinja u Čikagu i okolini završio u manastiru Nova Gračanica, gde im je vladika Serafim protumačio ikonopis u kome je oslikana srpska istorija od primanja hrišćanstva do Drugog svetskog rata.
Tokom sutrašnjeg dana princ Filip i princeza Danica će se sastati sa liderima srpskih organizacija, kojima će biti predstavljen projekat „Srpski kamp“, koji bi od sledeće godine trebalo da okuplja decu i omladinu iz dijaspore i otadžbine.
Tekst i Fotografije: Milan Brašanac
Pogledajte galeriju slika sa ove manifestacije








































































