Срби из Чикага и околине још једном су показали колико су одани краљу и отаџбини.
Више стотина људи је јуче у Саборној цркви Светог Васкрсења у Чикагу свечано дочекало и поздравило принца-наследника Филипа и принцезу Даницу Карађорђевић, и њихову децу, принца Стефана и принцезу Марију.
Програм је почео свечаном архијерејском литургијом коју је служио архиепископ новограчаничко-чикашки и митрополит средњезападноамерички Лонгин, уз саслужење старешине цркве, оца Дарка Спасојевића и свештеника Николаја Костура.

Генерације наших исељеника, који су до последњег места испунили цркву, после причешћа и беседе владике Серафима упутиле су се у свечану салу, где су дочекале краљевски пар.
На литургији и свечаном пријему присуствовао је и Генерални конзул Републике Србије у Чикагу др. Марко Николић.

Српско певачко друштво „Бранко Радичевић“, музичка група „Сестре Радовић“ и чланови фолклорног ансамбла „Око соколово“ заједно су пре почетка свечаног ручка отпевали „Оче наш“, а затим америчку и српску химну.

Затим је уследио богат културно-уметнички видовдански програм, који је започео добродошлицом оца Дарка Спасојевића, који је подсетио на значај монархије и династије Карађорђевића у српској историји и традицији.

Отац Дарко: Краљ је био домаћин свих својих грађана
– Недавно сам видео на Фејсбук фиду како једна старија жена, муслиманка са Косова, говори о томе колико су били поштовани и колико је добро било у време владавине Карађорђевића. Краљ је био домаћин који је водио рачуна о свим његовим грађанима, без обзира на веру и нацију. Поздрављајући данас у овој цркви његове наследнике, можемо само да се надамо да ће то време да се врати.
Највећу пажњу гостију изазвао је наступ младог принца Стефана који је са дечјим хором „Бранко Радичевић“ отпевао неколико песама.

Митрополит Лонгин: Краљ је био појам оца, вође и заштитника
Митрополит Лонгин је подсетио госте колики је Божји благослов Србија имала у доба док се звала краљевином.
– Ја, као и маса Срба које знам, одрасли су у домовима, у кућама патриотским у којима се славила слава, веровало у Бога и у којима је краљ био нешто најузвишеније, најсветије, појам оца, државника, вође, заштитника, и зато је за мене овај тренутак врло емотиван. Много ми је драго да је са нама данас млади принц и његова супруга, млада принцеза, да живе у Србији, у Београду и да деле своју љубав, добро и лоше са својим народом.

Нама, српским патриотама, посебно је драго што су обе наше династије, и Карађорђевићи и Обреновићи, биле народне династије, потекле од српских великаша и борбе за ослобођење, а не као неке друге на Балкану и Европи, у којима су били инсталирани принчеви и краљеви из неких других земаља и неправославних народа. Нама је наш човек постао наш краљ! – истакао је митрополит Лонгин.
Принц Филип: Видовдан нас подсећа да смо најјачи у вери, слози и љубави
Затим се окупљенима обратио принц Филип Карађорђевић:
– Велика ми је част што сам данас са својом породицом међу вама, у овом светом храму који више од једног века представља духовни дом српског народа у Чикагу и једно од најважнијих места окупљања Срба у Северној Америци – рекао је на почетку говора принц Филип.
У наставку је истакао историјске везе Чикага и његове породице, а затим подвукао значај Видовдана у српској историји.

– Српска православна црква, Краљевска породица и српски народ су кроз векове били повезани заједничком мисијом: очувањем вере, слободе и националног достојанства. Ове везе нису настале из политике, већ из заједничке одговорности према нашем народу и према будућим генерацијама.
Нека овај свети храм остане место молитве, заједништва, учења и духовне снаге. Нека Бог благослови српски народ, ма где живео. И нека нас Видовдан увек подсећа да смо најјачи онда када смо сабрани у вери, слози и љубави. Нека нас Господ све чува. Живела Србија, живела српска дијаспора, живео српски народ – рекао је на крају принц Филип, измамивши громогласан аплауз присутних.
На самом крају програма уследио је заједнички наступ свих учесника који су отпевали песму „Ој Косово, Косово…“, после чега је уследило фотографисање са Њиховим Краљевским Височанствима.
Посета Либертивилу, четничка застава и завршетак у Новој Грачаници

Принц Филип и принцеза Даница са децом су затим посетили манастир Светог Саве у Либертивилу, где их је владика Серафим упознао са историјатом манастира и улогом њихових предака у његовој изградњи.

Владика је затим одслужио помен краљу Петру II Карађорђевићу, који је преминуо у Чикагу и првобитно био сахрањен у манастирској цркви, да би 2013. године његови земни остаци били пребачени у породичну гробницу на Опленцу.

Он је потом својим гостима поклонио и икону на којој су Свети Мардарије, Свети Сава и Свети Николај Велимировић, као и великомученица Иванка Милошевић, девојчица коју су комунистички агенти убили заједно са новинарем Драгишом Кашиковићем у Чикагу 1977. године.

Карађорђевиће су у манастиру дочекали и припадници Српског четничког покрета, који су им поклонили заставу покрета, са ратним слоганом „С вером у Бога, за краља и отаџбину! Слобода или смрт!“

Краљевски пар је обилазак српских светиња у Чикагу и околини завршио у манастиру Нова Грачаница, где им је владика Серафим протумачио иконопис у коме је осликана српска историја од примања хришћанства до Другог светског рата.
Током сутрашњег дана принц Филип и принцеза Даница ће се састати са лидерима српских организација, којима ће бити представљен пројекат „Српски камп“, који би од следеће године требало да окупља децу и омладину из дијаспоре и отаџбине.
Текст и Фотографије: Милан Брашанац
Погледајте галерију слика са ове манифестације








































































